top of page

Dans hakkında...

Lindy Hop

Lindy Hop, 1920lerin sonunda Harlem, New York'ta ortaya çıkan ve o dönemi etkisi altına almış swing müziği eşliğinde yapılan orijinal swing dansıdır. Dünya üzerindeki en neşeli dans olarak tanımlanın Lindy Hop partnerli olarak yapılan bir sosyal caz dans türüdür. Aslen Afro-Amerikan kökenli bu dans zamanın Avrupai balo danslarından da esinlenmiş ve İkinci Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya çıkan Jive, Rock and Roll, Boogie Woogie gibi dans türlerine öncülük etmiştir.

Solo Caz

Solo Caz, 1920lerde caz müzik ile ortaya çıkan ve geleneksel hareketlerinin tap ve Afrika danslarından esinlendiği, solo olarak yapılan bir dans türüdür. Caz müziğinde olduğu gibi doğaçlamanın ve yaratıcılığın ön plana çıktığı otantik caz, her dansçının kendine has karakterini ve özelliklerini ifade etmesine alan sağlar.

Charleston

Charleston, ilk olarak 1903'te Amerika'nın güney eyaletlerinde bir Afro-Amerikan halk dansı olarak ortaya çıkmıştır. Özellikle Güney Karolina'nın Charleston şehri ile özdeşleşmiş olan dans solo olarak, bir partner ile ya da grup halinde yapılabilir. 1920lerde popülerliğini arttırarak devam eden bu sosyal caz dansı Broadway'de sahnelenen Runnin' Wild (1923) müzikali ile tüm Amerika'yı kasıp kavuran bir hal almıştır.

84334510_1288834677992175_805823555076882432_n.jpeg

So She Danced

hikayesindeki Ceren AY

1988 yılında Gölcük'te doğdum. İlk ve orta öğrenimini Türkiye'nin çeşitli yerlerinde alırken lise öğrenimi sırasında ailemin Ankara'ya yerleşmesiyle eğitim hayatına orada devam ettim. 2011'de ODTÜ İktisat Bölümünden mezun olmamın hemen ardından İstanbul'da denetim sektöründe çalışmaya başladım. Ekim 2017 ile Ocak 2020 arasında yurtdışında çalıştım ve yaşadım. Şu an Ankara'da yaşamaya, Lindy Hop ve solo caz dans eğitmenliğinin yanı sıra caz ve dans tarihine ilişkin sunumlarla hem geçmişteki hem de günümüzdeki sosyo-kültürel etkileşimler çerçevesinde farkındalık yaratma çalışmalarına devam ediyorum.

Lindy Hop ile 2015'in başında tanıştım ve ardından Solo Caz ve Charleston ile birlikte devam ettim. Çocukluğumda hayranlıkla izlediğim siyah beyaz filmlerdeki danslardan Lindy Hop, kendimi tam anlamıyla ifade edebildiğim ve tabir-i caizse benim için her derde deva bir ilaç oldu. Daha sonra bu kültüre dair her şeyi öğrenme ve başkalarıyla paylaşma arzusuyla eğitmenlik de yapmaya başladım. 2017-2019 arasında yurtdışında yaşarken de çeşitli şehirlerde eğitmenliğe devam ettim. Aynı zamanda uluslararası eğitmenlerle birlikte ders vererek, pek çok etkinlikte, çeşitli performanslarda yer aldım. 20ler tekrardan gelirken ben de güzel memleketime döndüm ve edindiğim bütün bilgi ve tecrübeyi paylaşmaya can atıyorum. Grup derslerinin yanısıra kişiye veya partnerlere özel ders, düğün dansı ve özel/kurumsal etkinliklerde konsepte uygun dersler verilir. Dersler İngilizce de verilebilir.

bottom of page