top of page

15 Oca Paz

|

Shine Dans Stüdyosu

Dansçılar için Müzik Atölyeleri

Dansçılar için 2 tane şahane atölye ile karşınızdayız 📣 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda caz gitar eğitmenliği yapan Yunus Muti ile birlikte hem teorik hem de pratik bilgiler paylaşıp dansınızı zenginleştirmenizi sağlayacağız! 💫

Dansçılar için Müzik Atölyeleri
Dansçılar için Müzik Atölyeleri

Saat ve Yer

15 Oca 2023 12:30 – 15:30

Shine Dans Stüdyosu, Remzi Oğuz Arık Mahallesi, Kavaklıdere, Tunus Cd. 46/3, 06680 Çankaya/Ankara, Türkiye

Etkinlik Hakkında

Dansçılar için 2 tane şahane atölye ile karşınızdayız 📣 Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda caz gitar eğitmenliği yapan @yunus.muti ile birlikte hem teorik hem de pratik bilgiler paylaşıp dansınızı zenginleştirmenizi sağlayacağız! 💫  

Swing & Ritim Atölyesi 

Bu atölyede swing ve ritim konseptlerine hem teorik/teknik hem de pratik açıdan yaklaşacağız. Derslerde öğrendiğimiz hareketlerin ötesine geçerek dansımızla kendimizi ifade etmenin çeşitli yollarını öğreneceğiz. Atölye çalışmamızda inceleyeceğiz konular: 

🔸Neden Swing müziğinin adı Swing? 

🔸Hep tartışılan Swing hissiyatı nedir? 

🔸Bu hissiyatı geliştirmek için neler yapılabilir? 

🔸Swing ve ritim ilişkisi 

🔸Ritmin çıkış noktası ve fiziksel sunumu 

🔸Yeni ritimler nasıl yaratılır?  

Müzik & Müzikalite Atölyesi 

Bu atölyede her seviyeden dansçı ve meraklılar için temel müzik bilgisi ile müzikalite konseptine hem teorik/teknik hem de pratik açıdan yaklaşacağız. Atölye çalışmamızda inceleyeceğiz konular: 

🔸 4/4lük müzik ne demek? 

🔸Dansçılar neden 8’li sayar? (O zaman 6’lı adım neden var? 🤔) 

🔸32-bar Swing ile 12-bar Blues nedir? Farklılıkları nedir ve müzikal olarak ne anlatır? 

🔸 Up/down beat, mavi nota (blue note) ve senkopasyonlu ritimler 

🔸 Riff, break, bridge, quotation, phrase, chorus nedir? Müzikalite çerçevesinde dansımızı nasıl zenginleştirir? 💃🕺 

🔸 Farklı yapılardaki parçaları nasıl anlarız? (Ör: AABA, AAAB, ABAC,… vb.) Ve dansımızı o müziğe uygun hale nasıl getiririz?   

Atölyelerimizin süresi 80’er dakika olup teorik/teknik bilgi ile birlikte uygulaması olacaktır. Atölyeler herhangi bir dans tecrübesine sahip olmayanlar dahil her seviyeden katılıma ve tüm meraklılara açıktır.

Yunus Muti

Sakarya’da doğdu. Gitar çalmaya 13 yaşında başladı. 2010 yılında Hacettepe Üniversitesi’nin caz bölümüne birincilikle kabul edildi. Lisans eğitimi boyunca Skip Gailes, Howard Curtis, Doug Richards ve Emre Kartarı gibi caz konusunda saygın hocalarla birlikte çalıştı, sahne aldı. Almanya, Hollanda, Kosova ve ABD gibi çeşitli ülkelerde konserler verdi, bir çok farklı projede yer aldı, dersler verdi. Hacettepe Üniversitesi’nden mezun olduktan sonra İzmir Yaşar Üniversitesi’nde yüksek lisans eğitimine devam ederken aynı zamanda Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı’nda caz gitar eğitmenliği yapıyor.

Ceren AY

Ceren AY, 1988 yılında Gölcük'te doğdu. İlk ve orta öğrenimini Türkiye'nin çeşitli yerlerinde alırken lise öğrenimi sırasında ailesinin Ankara'ya yerleşmesiyle eğitim hayatına orada devam etti. 2011'de ODTÜ İktisat Bölümünden mezun olmasının hemen ardından İstanbul'da denetim sektöründe çalışmaya başladı. Ekim 2017 ile Ocak 2020 arasında yurtdışında çalıştı ve yaşadı. Şu an Ankara'da yaşamaya, Lindy Hop ve solo caz dans eğitmenliğinin yanı sıra caz ve dans tarihine ilişkin sunumlarla hem geçmişteki hem de günümüzdeki sosyo-kültürel etkileşimler çerçevesinde farkındalık yaratma çalışmalarına devam ediyor.

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page